Güncel Haberler

www.medisunhastanesi.com

Güncel Haberler

14 kasım; insülinin mucidi Dr. Frederick Banting' in doğum günüdür.  Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF) ve  Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 1991'den beri diyabette farkındalığı arttırmak için bu günü Dünya Diyabet Günü olarak kabul etmişlerdir.

Halk arasında şeker hastalığı olarakta bilinen diyabet; insülin hormonunun yeterli miktarda üretilememesi ya da üretilen insülinin kullanılamamasına bağlı olarak kandaki glikoz seviyesinin bozulması sonucu meydana gelir. Tip 1 Diyabet; insülin üreten pankreas  beta hücrelerinin bozulması sonucu genç yaşta oluşurken Tip 2 Diyabet insülin direnci ve insülin yetersizliğine bağlı olarak 40 yaşlarından sonra kendini gösterir. İnsülin direnci insülinin kullanılamamasından ötürü ortaya çıkmaktadır.

Yapılan çalışmalar Türkiye'de diyabetin görülme sıklığının her 10 yılda bir %100 oranında arttığını göstermektedir. Bütün dünyada 11 yetişkinden biri diyabet tanısı alırken ülkemizde ise 8 yetişkinden biri diyabet tanısı almaktadır. Bunun yanında ülkemizde tanı konulmamış diyabet hastalarının sayısı da hayli yüksektir. Diyabet prevelansı yanlış beslenme alışkanlıkları, artan hareketsiz yaşam ve obeziteyle birlikte her geçen gün yükselmeye devam etmektedir.

Diyabet tanısı almış bireylerde asıl yapılması gereken kan glukoz seviyesinin kontrol altına alınmasıdır. Bunun  içinde; beslenmede tam tahıl içeriği yüksek glisemik indeksi düşük besinlere daha çok yer verilmelidir. Meyve, sebze ve kurubaklagiller beslenmemizde yer vermemiz gereken posa içeriği yüksek ürünlerdir. Günlük 20 – 30 gram posa alımı karbondhidratların emilimini yavaşlatarak kan şekeri regülasyonuna destek olacaktır.  Bitkisel kaynaklı yağ tüketimine önem verilmelidir. Vücut ağırlığında artış oluştukça diyabet olma riski de artmaktadır. Obez bireyler pankreastan salgılanan insülin hormonunun etkisi azalmaktadır ve insüline karşı direnç gelişmektedir. Bu nedenle obez bireyler de vücut ağırlığının kontrolü önemlidir. Fiziksel aktivitenin arttırılması şekerin hücreler tarafından kullanılmasını hızlandırdığı için kan regülasyonunda etkindir ve düzenli fiziksel aktivite ilaca olan gereksinimi azaltıcı etki gösterir.

Diyabet yaşam kalitesini olumsuz etkileyen ve beklenen yaşam süresini 5 – 10 yıl  kısaltan bir sağlık sorunudur. Diyabetin tedavisinde en önemli unsur kişiye özel tıbbi beslenme tedavisinin uygulanmasıdır. Beslenme programlarınız kullandığınız ilaç, insülin düzeyleri ve yaptığınız fiziksel aktiviteyle uyum içinde olmalıdır. Bu sayede yaşam kaliteniz oldukça yükselecektir.


 

13.11.2019  Güncel Haberler

  24.05.2019
  MS (Multiple Skleroz) Hastalığı Nedir?

  Multipl Skleroz; beyin ve omurilikten oluşan Mekezi Sinir Sisteminin kronik, otoimmün, inflamatuar, demiyelinizan, dejeneratif...

  07.02.2019
  Akılcı Antibiyotik Kullanımı

  Antibiyotikleri doktorunuz önerdiğinde, eczacınıza danışarak kullanın. Doktorunuz antibiyotik reçetelediğinde, tedavi...

  10.10.2018
  Hamilelikte Beslenme

  Hamilelik döneminde yetersiz beslenmek bebeklerde kalbin kanı pompalama yeteneğinin düşük olmasına neden olabilmektedir. ..

  22.10.2018
  Diyabet

  Diyabet kronik bir hastalıktır. Pankreastan salınan insülin hormonunun yokluğu, eksikliği ya da etkisizliği sonucu ortaya çıkan ve yaşam...

  06.08.2018
  Sinüzit Ameliyatları

  Geniz akıntısı, baş ve yüz ağrıları, burun tıkanıklığı, horlama, ağzı açık uyuma, yorgun uyanma, sabahları boğaz kuruluğu...