Hasta Refakat ve Ziyaret Kuralları

 Sayın Hastamız / Hasta Yakınımız;

Hastanemizde misafir olduğunuz süre içerisinde sağlığınız ve güvenliğiniz açısından aşağıda belirtilen hususlara özen göstermenizi rica ederiz.


Hasta Bakım Uygulamaları:
Refakatçilerin hastalarının bakımına sadece doktorun ve hemşirenin izin verdiği ölçüde yardım etmesi beklenmektedir. Refakatçi değişimlerinde, lütfen servis hemşirenizi bilgilendiriniz. Hemşirenizin bilgisi olmadan servisten ayrılmayınız. 

 

Ziyaret Saatleri ve Kuralları: Hastanemiz ziyaret saatleri 08:00 – 22:00 arasındadır. Kısa süreli ziyaretlerin hastalarımızın sağlığı açısından önemli olduğu unutulmamalıdır. Ziyaretçilerimizin enfeksiyon riski sebebiyle canlı çiçek, yiyecek ve içecek getirmemelerini, hasta yataklarına oturmamalarını ve koridorda yüksek sesle konuşmamalarını rica ederiz.

 

Kahvaltı ve Yemek Saatleri: Hasta/yakınlarının hasta güvenliğinin kontrolü açısından hastane dışından yemek getirmesi istenmemektedir. Hastanemizde kahvaltı servisimiz sabah 07:00-08:00 saatleri arasında verilmektedir. Öğle yemeği saat 12:00-13:00 arasında, akşam yemeği de 17:00-18:00 saatleri arasında verilmektedir. Bazı özellikli hastalara (diyabet gibi) saat 10:30, 15:30 ve 20:30’ da ara öğün verilmektedir. Refakatçileriniz sadece kendileri için dışarıdan yemek tercih eder ise; ağır kokulu yiyecekler (soğan – sarımsak gibi) almamalarını rica ederiz. Refakatçilerimiz; yanlarında getirdikleri yemekleri yemek için, hastane kafeteryasını kullanabilirler.

 

Kişisel ve Değerli Eşyalar: Sorumluluğun sizlere ait olduğunu bilmenizi isteriz. Bu nedenle; hastanemize gelirken takı ve değerli eşyalarınız yanınızda getirmemenizi; fazla miktarda parayı yanınızda bulundurmamanızı rica ederiz. Eğer yanınızda değerli eşyanız varsa, odanızdan kısa süreli ayrılmanız halinde dahi ya yanınıza alınız veya refakatçi/yakınınıza teslim ediniz.

 

Tütün Ürünleri Kullanımı: İlgili yasa gereği hastane içerisinde sigara kullanımı yasaktır.

 

Hasta/Yakınının Bilgilendirilmesi: Hastanın durumu hakkındaki bilgiyi yalnızca sorumlu hekimi vermektedir.

 

Tuvalet ve Banyo Kullanımı: Hastanemizin her odasında tuvalet ve banyo mevcuttur. Hastanın kişisel bakımlarını sağlamada desteğe ihtiyacınız olduğunda servis hemşiresine haber verebilirsiniz.

 

Telefon Kullanımı: Hasta odalarından dış hat çıkışı bulunmamaktadır. Dış arama ihtiyacınız olduğunda servis kat sekreterinden veya hemşiresinden yardım isteyebilirsiniz.

 

Televizyon Kullanımı: TV seyrederken katta bulunan diğer hastaları rahatsız etmemek için lütfen ses tonuna ve yüksekliğine dikkat ediniz. Merkezi sistem anten tesisatı nedeniyle kanal ayarları ile oynamamanızı rica ederiz.

 

Hemşire Çağrı Sisteminin Kullanımı: İhtiyaç durumunda sağlık personeli ve hemşireye ulaşabilmeniz için banyo/tuvaletlerde ve hasta yatak başlarında hemşire çağrı sistemi bulunmaktadır.

 

Hasta/Yakınının Bölüm Çalışanları İle İlgili Bilgilendirilmesi: Sağlık hizmeti verecek veya vermekte olan hekimler ve diğer sağlık çalışanları kimliklerini, görev ve unvanlarını hasta/hasta yakınına bildirmelidir.

 

Hekimin Günlük Vizitleri: Doktorunuz herhangi özel ve acil bir durum olmadığı sürece sabah 08:00-10:00 saatleri arasında sabah vizitlerini gerçekleştirecektir. Günün diğer saatleri içerisindeki vizitler birime göre değişiklik kaydetmektedir.

 

İlaç Kullanımı: Hastanemizde bulunduğunuz süre içerisinde tedaviniz sağlık çalışanları tarafından yürütülecektir. Lütfen kendi kendinize ilaç almayınız, sürekli kullandığınız ilaç varsa hekiminize ve hemşirenize bildirerek kontrol edilmesini sağlayınız. Taburculuk sonrası ilaçlarınızı size reçete edildiği şekilde kullanınız.

 

Unutmayınız ki, “Çok ilaç değil, doğru ilaç iyileştirir.”